Održan stručni skup pod nazivom „Prva pomoć i sport“

22.11.2024.
Danas je u Nacionalnom i logističkom centru Hrvatskog Crvenog križa u Jelkovcu održan  stručni skup za liječnike pod nazivom „Prva pomoć i sport“. Ova tema je izabrana povodom ovogodišnjeg slogana Svjetskog dana prve pomoći: Prva pomoć i sport. Skup je namijenjen doktorima medicine i jedan je od uvjeta za pristupanje tečaju usavršavanja i provjere stručne osposobljenosti predavača i ovlaštenih ispitivača iz nastavnog predmeta „Pružanje prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći“. Skupu je prisustvovalo 50 liječnika.

Sport je važan dio našeg društva, a sigurno bavljenje sportskim aktivnostima zahtijeva i odgovarajuću pripremljenost za prevenciju, ali i pravovremeno reagiranje na ozlijede. Današnji predavači - izv.prof.dr.sc. Cvita Gregov, Marija Kuća, bacc.physio., dr.sc. Josip Vlaić, dr.med. te prof.dr.sc. Alan Ivković, dr.med. - predstavili su najnovije znanstvene i praktične uvide. Kroz raspon raznih tema, od prevencije sportskih ozljeda, prve pomoći tijekom sportskih natjecanja te specifičnosti ozljeda u dječjoj dobi predstavljen je prikaz bavljenja sportom od najranije dobi, ali je i prikazan cijeli put jednog sportaša, od prevencije preko prve pomoći na terenu te sanacije ozljeda.



Na okruglom stolu, raspravljene su mnoge teme. Prof. Gregov je najviše odgovara na pitanja pružanja prve pomoći kod sportskih ozljeda, njihovog prepoznavanja i pravilnog zbrinjavanja, kako kod odraslih sportaša, tako i kod djece koja se bave sportom. Marija Kuća je kao fizioterapeut dobila mnogo upita oko najvažnijih aspekata fizioterapije u sanaciji sportskih ozljeda, kako uopće prepoznati prve znakove preopterećivanja mišića i zglobova u sportaša te o najnovijim metodama i tehnikama koji se koriste u terapiji (kinesiotaping, dry needling, elektroterapija). Na upite oko operativnih zahvata najčešćih sportskih ozljeda, mikro trauma, naprednim metodama liječenja i najnovijim istraživanjima, ortopedskim poteškoćama u djece (deformacijama stopala, koljena i kralježnice), odabira sporta za djecu i pravilnoj rehabilitaciji nakon ozljede mladih sportaša odgovarali su dr.sc. Ivković, a na upite za djecu svoja znanja je podijelio dr.sc. Vlaić.

Kroz dinamičnu raspravu podijeljena su znanja i iskustva, čime je unaprijeđena zajednička misija - očuvanje zdravlja i sigurnosti osoba u svim aspektima života, uključujući sportske aktivnosti. Uz rast interesa za tečajeve osposobljavanje i obnove dozvola za predavače prve pomoći vidljivo je da svijest o važnosti prve pomoći raste.