Spašavanje života na vodi i ekološka zaštita priobalja

Republika Hrvatska prirodno je bogata površinskim vodama. Uz Jadransko more, Republika Hrvatska posjeduje i značajan broj kopnenih voda uz koje živi veliki dio ukupne populacije. Navedene vodene površine intenzivno se koriste u gospodarske, turističke i rekreativne svrhe.

Kako bi se smanjio broj nesreća povezanih s vodom, a pogotovo broj utapanja, potrebno je uspostaviti nacionalni sustav prevencije utapanja i sprečavanja nezgoda povezanih s vodom.
Početkom 1996. Hrvatski Crveni križ postao je punopravni član Međunarodne federacije za spašavanje života na vodi (International Life Saving Federation - ILS). Nakon primitka u članstvo, Hrvatski Crveni križ započeo je s ustrojem Službe spašavanja života na vodi u Republici Hrvatskoj.



Hrvatski Crveni križ na temelju javne ovlasti (Zakon o Hrvatskom Crvenom križu, NN 71/2010) vodi Službu spašavanja života na vodi na temelju međunarodno priznatih standarda, provodi tečajeve za osposobljavanje spasilaca, instruktora i voditelja spasilačkih postaja, vodi evidenciju o osposobljenosti spasilaca, instruktora i voditelja spasilačkih postaja te provodi obnovu znanja i praktičnih vještina spasilaca. Donosi pravila i standarde spasilačkih postaja i provodi procjenu rizika na kupalištima.

Glavni odbor Hrvatskog Crvenog križa na sjednici održanoj 9. svibnja 2019. donio je Pravilnik Službe spašavanja života na vodi i ekološke zaštite priobalja Hrvatskog Crvenog križa.

Služba spašavanja života na vodi provodi sljedeće zadaće:
  • osposobljava spasioce, instruktore i voditelje spasilačkih postaja
  • provodi obnovu znanja i praktičnih vještina spasilaca
  • vodi bazu podataka osposobljenih spasilaca, instruktora i voditelja spasilačkih postaja
  • provodi postupak procjene rizika na kupalištima
  • provodi aktivnosti vezane za povećanje razine sigurnosti  turista
  • provodi aktivnosti vezane uz zaštitu podmorja i priobalja
  • djeluje u izvanrednim situacijama
Dugogodišnji rad Hrvatskog Crvenog križa rezultirao je s 380 spašenih ljudskih života, izgradnjom mreže spasilačkih postaja od Umaga do Dubrovnika, uključujući i kontinentalni dio Hrvatske, podizanjem imidža Hrvatske kao sigurnog odredišta za odmor te svrstavanjem Hrvatske u zemlje kod kojih sigurnost gostiju predstavlja ključni faktor turističke ponude.

Ukoliko ste zainteresirani postati spasiocem ili Vas zanima kako obnoviti licencu, kliknite ovdje.
 

Vezane vijesti

Timovi Crvenoga križa treći dan sudjeluju u potrazi za djevojčicom u rijeci Savi
17.01.2025.
Na terenu se trenutno nalaze dva tima Crvenoga križa s ukupno 10 članova i tri plovila
Započeo proces certifikacije modula kroz mehanizam civilne zaštite Europske unije
16.01.2025.
Suradnja operativnih snaga sustava civilne zaštite ključna je jer ne samo da unapređuje postojeće mogućnosti, već i postavlja temelje za formiranje profesionalnog i učinkovitog nacionalnog tima
U potrazi da djetetom u Savi sudjeluje i specijalistički tim za spašavanje na vodi Hrvatskog Crvenog križa
16.01.2025.
U timu Crvenoga križa je šest spasioca koji pretražuju Savu uz pomoć čamca i specijaliziranog plovila rescue runner
Gotovo stotinu djece u Poreču sudjelovalo u obilježavanju Svjetskog dana prevencije utapanja
25.07.2024.
Mališani su imali prilike sudjelovati u programu pod nazivom „Tko pliva, ne tone“ koji je obuhvatio nekoliko edukatavnih i zabavanih radionica
Svjetski dan prevencije utapanja: U Hrvatskoj veliki broj djece ne zna plivati!
22.07.2024.
Hrvatski Crveni križ kao organizacija koja jedina u Hrvatskoj educira spasioce i provodi preventivne kampanje i edukacije, smatra kako bi obuka neplivača trebala biti sastavni dio odgojno-obrazovnog sustava u Republici Hrvatskoj
Kontakt