25.11.2024.
U Zagrebu se od 22. do 24. studenog 2024. godine održala specijalistička edukacija iz psihosocijalne podrške u kriznim događajima velikih razmjera. Djelatnici i volonteri Crvenog križa educirali su se o pružanju psihosocijalne podrške osobama pogođenim kriznim događajem. Interaktivna predavanja, grupni rad, igranje uloga i rasprave su neke od metoda koje su korištene kako bi sudionici stekli znanja i vještine u radu s pogođenim osobama. Od početnog odgovora neposredno nakon kriznog događaja pa sve do dugoročnog oporavka, veliki naglasak se stavlja upravo na procjenu potreba, pružanje psihološke prve pomoći osobama kojima je to potrebno, organizaciji različitih participativnih aktivnosti koje osnažuju i potiču povezanost pogođenih osoba. Dodatno, koordinacija i suradnja s relevantnim institucijama i organizacijama na terenu je ključna, kao i s kolegama na terenu koji rade druge aktivnosti.
Tijekom edukacije sudionici su također imali priliku vježbati svoje vještine aktivnog slušanja, ali i podijeliti svoja iskustva rada s osobama u potrebi i kako su se sami nosili s raznim teškim situacijama. Takve razmjene iskustava su od velikog značaja za sve sudionike te daju dodatnu perspektivu, nove ideje te unaprjeđuju znanja i kompetencije svih prisutnih na edukaciji, a kako bi potencijalni odgovor na krizni događaj bio što kvalitetniji.
Ovakve edukacije ne grade samo vještine u radu s pogođenim osobama, nego i jačaju otpornost pomagača, kako bi istovremeno znali sačuvati sebe i brinuti o svojim kolegama.
Sadržaj ovog članka je odgovornost Hrvatskog Crvenog križa i ne odražava nužno viđenja Europske Unije.
Ispišite stranicu