Kriza u Siriji traje već četvrtu godinu. Situacija se pretvorila u humanitarnu katastrofu velikih razmjera. Više od 10,8 milijuna Sirijaca u potrebi za humanitarnom pomoći u svojoj zemlji, uključujući 6,45 milijuna interno raseljenih osoba, od kojih su polovica djeca, bore se za opstanak u središtu sukoba. Iz Sirije je od siječnja 2012. godine izbjeglo 3,2 milijuna ljudi koji su utočište potražili u Libanonu, Turskoj, Jordanu, Iraku i Egiptu. Tisuće obitelji još su raseljene širom zemlje. Humanitarna situacija i dalje se ubrzano pogoršava u velikom dijelu zemlje. Ulažu se veliki napori zajedno sa susjednim državama kako bi se osigurao prihvat i zaštitilo sve koji su prisiljeni bježati.
Volonteri Sirijskog arapskog Crvenog polumjeseca nastavljaju pružati potporu civilima u Siriji. Foto: IFRC
Društva Crvenoga križa u Europskoj uniji (EU) sve su više zabrinuta i zbog stanja u zemljama susjednim Siriji i poteškoća s kojima se sirijske izbjeglice suočavaju u pristupu međunarodnoj zaštiti u Europskoj uniji. Doista, samo vrlo mali broj izbjeglica koje bježe iz Sirije uspjele su pronaći svoj put u Europu; mnogo više ih je izgubilo život pokušavajući doći do prijeko potrebne zaštite, dok drugi moraju proći kroz dodatne poteškoće i traume na putu prema sigurnosti, iako su već bili suočeni s opasnošću stradavanja i ranjavanja.
Raspodjela pomoći izbjeglicama u Vrazdebna centru, Sofiji, Bugarska.
Foto: Dimitrina Popova, Bugarski Crveni križ
Oblikujući u Uredu Crvenog križa pri EU dokumente o svojem stajalištu o „Pravu na pristup međunarodnoj zaštiti“ (Right to Access to International Protection, studeni 2011.), kao i „Pravni putovi za pristup međunarodnoj zaštiti u EU“ (Legal Avenues to Access International Protection in the EU, veljača 2013.), društva Crvenoga križa iz zemalja EU i Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) usvojila su stajalište o „Pristupu međunarodnoj zaštiti u EU za ljude izbjegle iz Sirije“ (Access to international protection in the EU for people fleeing Syria, listopad 2014.).
Ovi dokumenti oblikovali su sljedećih šest preporuka:
Priložene dvije mape koje su oblikovane u Belgijskom Crvenog križu ilustriraju težak put koji prolaze osobe koje bježe iz Sirije kako bi pronašle utočište u nekoj od zemalja EU kao i situaciju u državama susjednim Siriji, koje su utočište većini onih koji su pobjegli iz ratom razorene zemlje. Ukazuju i na to kako EU kasni u pružanju najpotrebnije podrške za izuzetno osjetljive osobe, često obitelji s djecom, koje su pobjegle iz Sirije te su u prijekoj potrebi za međunarodnom zaštitom.
Izvor: Belgijski Crveni križ, 2014.
Izvor: Belgijski Crveni križ, 2014.
Dodatne informacije o aktivnostima Sirijskog arapskog Crvenog polumjeseca dostupne su ovdje
Poveznice na dokumente:
Position Paper: Access to international protection in the EU for people fleeing Syria, 14. listopada 2014.
Position Paper: Legal Avenues to Access International Protection in the EU, 27. veljače 2013.
Position Paper: Right to Access to International Protection, studeni 2011.
Članak pripremio: Ured Crvenog križa pri EU
Prijevod: Hrvatski Crveni križ