U organizaciji Ministarstva socijalne politike i mladih, Agencije Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) i Hrvatskog Crvenog križa, od 26. do 28. studenog u Zadru je održana edukacija za posebne skrbnike djece bez pratnje, stranih državljana u Republici Hrvatskoj.
Posljednjih godina Republika Hrvatska suočena je s fenomenom mješovitih migracija unutar kojih migriraju i djeca bez pratnje, jedna od najranjivijih skupina. Razlozi njihovog napuštanja zemlje porijekla su različiti: bježe zbog rata, povrede ljudskih prava, nasilja, neimaštine, prirodnih katastrofa, nedostatka obrazovanja. Zbog svoje ranjivosti, tijekom svog puta često postaju žrtve trgovanja, spolnog nasilja, fizičkog i psihičkog zlostavljanja.
Republika Hrvatska potpisnica je Konvencije o pravima djeteta čiji su standardi zaštite i brige o djeci ugrađeni u hrvatsko zakonodavstvo. Akcijski plan Europske unije za djecu bez pratnje (2010. – 2014.) ima za cilj sveobuhvatnu zaštitu djece bez pratnje bez obzira na njihov pravni status. Jedan od ciljeva Akcijskog plana jest i poboljšanje prihvata djece i postupanja prema njima od trenutka kad ih se zatekne na granici ili u Europskoj uniji, što uključuje i imenovanje skrbnika što je moguće ranije.
Kako bi unaprijedila već postojeći sustav zaštite djece bez pratnje, Vlada Republike Hrvatske 18. srpnja 2013. godine usvojila je Protokol o postupanju prema djeci odvojenoj od roditelja – stranim državljanima. Problematikom djece bez pratnje, stranih državljana bavi se i Nacionalni program zaštite i promicanja ljudskih prava za razdoblje od 2013. do 2016. godine te Migracijska politika Republike Hrvatske za razdoblje 2013.-2015. godine koju je Hrvatski sabor usvojio 2013. godine.
Edukacija posebnih skrbnika održana je temeljem preporuka i smjernica koje pružaju navedeni dokumenti i s ciljem unaprjeđenja standarda zaštite djece bez pratnje. Tijekom edukacije, pružen je cjeloviti pregled međunarodnog i nacionalnog strateškog i zakonskog okvira te su razmijenjena iskustva i primjeri dobre prakse u području zaštite djece bez pratnje.
Na edukaciji su sudjelovala 43 stručnjaka koji će obavljati poslove posebnih skrbnika s područja centara za socijalnu skrb Zagreb, Kutina, Osijek, Rijeka i Split. Djelatnici Hrvatskog Crvenog križa predstavili su svoje aktivnosti i dobru praksu u radu s djecom bez pratnje, tražiteljima azila i azilantima.
Sudionicima su se obratila dva azilanta iz Afganistana, koji su bili djeca bez pratnje, koji su podijelili svoja iskustva u vezi sustava skrbništva u Hrvatskoj. Poručili su: „Nije bitno da nam samo rješavate probleme, dovoljan je jedan vaš osmijeh da nam promijenite dan.“