17.10.2024.
Europska je komisija, na preporuku Europskog parlamenta, 18. listopad proglasila Europskim danom suzbijanja trgovanja ljudima. Obilježavanje ovog dana započelo je 2007. godine kako bi se senzibilizirala javnost i kako bi se ukazalo na važnost zaštite i pomoći žrtvama trgovanja ljudima što je u skladu s člankom 18 Direktive 2011/36/EU koju je Republika Hrvatska ratificirala; dok je potreba senzibiliziranja, progovaranja i poduzimanja različitih preventivnih mjera naglašena kao prioritet u usvojenoj EU strategiji za iskorjenjivanje trgovanja ljudima.
Internet i društvene mreže nedjeljiv su dio naših života. Dostupnost informacija klikom miša uvelike nam olakšava i obogaćuje svakodnevni život. Online ponude poslova, trenutna povezanost sa cijelim svijetom i laka organizacija putovanja olakšavaju pronalazak posla, no mogu kriti i mnoge opasnosti.
Brz protok informacija, lažne informacije i identiteti te poslovi koji zvuče predobro da bi bili istiniti, vrlo lako nas mogu obmanuti i dovesti u opasnost. Brze poslovne ponude koje donose veliku zaradu, često su paravan za spolno ili radno iskorištavanje.
Trgovanje ljudima zločin je kojim se iskorištavaju najranjiviji u društvu. Predstavlja tešku povredu ljudskih prava i oblik je modernog ropstva.
U Europskoj uniji više od 10 000 ljudi godišnje postane žrtvama trgovanja ljudima od čega su oko 63 posto žene i djevojčice, a ni Hrvatska nije iznimka. Svake godine više od 30 osoba u Hrvatskoj postane žrtvama trgovanja ljudima.
Ne nasjedajte na prijevare na internetu. Ne dijelite osobne informacije bespotrebno. Provjerite poslodavce i oglase za posao na koje se prijavljujete.
Ukoliko sumnjate na trgovanje ljudima obavijestite policiju na broj 192 / 112 ili nam se obratite na adresu elektroničke pošte
trafficking@hck.hr
Osvještavanje uzroka trgovanja ljudima pomaže nam u pronalaženju boljih načina suzbijanja tog ozbiljnog problema.
Upoznajmo se s rizicima i prekinimo trgovanje ljudima!
Ispišite stranicu