17.02.2025.
Sezona je gripe, a dolaskom hladnijih dana raste i rizik od zaraze ovom ozbiljnom virusnom bolešću. Gripa nije samo prolazna neugoda - može uzrokovati teže komplikacije, osobito kod starijih osoba i kroničnih bolesnika. Zbog lakog prijenosa kapljičnim putem, posebno u zatvorenim prostorima, važno je na vrijeme poduzeti preventivne mjere i zaštititi sebe i svoje najbliže.
Gripa (influenca od latinski influere, utjecati, prodirati) je akutna virusna zarazna bolest dišnog sustava koja se javlja u Republici Hrvatskoj svake godine kao sezonska bolest dolaskom hladnijih dana. I boravak ljudi više vremena tijekom zime u zatvorenom prostoru pridonosi lakšem širenju bolesti. Za razliku od obične prehlade, gripa je ozbiljna i teža bolest od koje se može oboljeti jednom godišnje, dok se od prehlade može oboljeti više puta.
Inkubacija gripe kao potrebno vrijeme od unosa virusa u organizam do pojave prvih simptoma bolesti traje od jednog do četiri dana. Odrasla osoba je zarazna od tri do pet dana od početka bolesti, ali i dan prije početka prvih simptoma.
Virus gripe prenosi se izravnim doticajem sa zaražene ili oboljele osobe na drugu osobu kapljičnim putem (govor, kihanje, kašljanje) ili neizravno ako zaražene kapljice dospiju na ruke, predmete i druge površine, a posebno ako se nečistim rukama dodiruju oči, nos ili usta.
Gripa se razlikuje o drugih virusnih bolesti po naglom početku i razvoju simptoma u kratkom vremenu od tri do šest sati, a koje karakterizira visoka temperatura (38
o C i više), zimica, glavobolja, umor, mišićna bol, opća malaksalost. U kasnijem stadiju pojavljuju se i drugi simptomi bolesti (curenje iz nosa, grlobolja, kašalj) koji u većini slučajeva spontano prolaze u roku od sedam do deset dana, premda kašalj može trajati još neko vrijeme. Kod djece se uz navedene simptome može pojaviti mučnina, povraćanje i prolijevaste stolice.
Liječenje gripe se sastoji od mirovanja ostankom kod kuće, nadoknadom tekućine i redovitom prehranom, snižavanjem visoke temperature i ublažavanjem kašlja. Važno je piti što više tekućine (topli čaj), odmarati i dovoljno spavati. Gripa je bolest koja može izazvati i po život ozbiljne komplikacije, osobito u starijih osoba iznad 65 godina ili kroničnih bolesnika kada je potreban dodatni oprez i liječnički pregled (primjerice zbog upale pluća).
Premda je virus gripe jedan od najviše proučavanih virusa, ipak zbog učestalih promjena (mutacija) još je uvijek izazovan za znanost. Tri su glavna virusa gripe (A, B i C), no najčešće sezonske epidemije su uzrokovane virusom A, dok rjeđe virusom B i C jer imaju niži epidemijski potencijal.
Budući stalne i manje promjene dovode do mutacije virusa gripe, uslijed većih promjena može doći do razvoja novih podtipova virusa i pandemijskih sojeva, koji ako se pojave u prirodi mogu biti uzrokom nastanka pandemije zbog nedostatka imuniteta na taj soj virusa u populaciji.
Najbolja zaštita je pravodobno cijepljenje prije početka sezone gripa jer se na taj način smanjuje rizik obolijevanja od gripe, bolničkog liječenja ili smrti. U hladnim zimskim danima bez puno sunčeve svjetlosti važno je pravilno se hraniti i povremeno boraviti na svježem zraku, a preko dana kratko provjetriti grijane prostore te izbjegavati gužve i duži boravak u zatvorenom prostoru s puno ljudi.
Prva, osnovna i jednostavna mjera za sprečavanje širenja svih zaraznih bolesti pa tako i gripe je redovito pranje ruku, koje je posebno važno nakon kašljanja i kihanja kada treba prekriti nos i usta jednokratnom papirnatom maramicom i nakon toga je odložiti u otpad.
Više o kretanju broja oboljelih od gripe u Republici Hrvatskoj može se pronaći na poveznici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo:
https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-zarazne-bolesti/gripa-u-hrvatskoj-u-sezoni-2024-2025-5-tjedan-2025/.
Ispišite stranicu