13.10.2021.
Danas, 13. listopada obilježava se Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa koji je prilika za podizanje svijesti o rizicima izazvanima katastrofama. Klimatske promjene, kao jedan od gorućih globalnih problema današnjice, značajno utječu na učestalost i intenzitet ekstremnih vremenskih nepogoda (ekstremne padaline, poplave i bujice, erozije tla, aktiviranje klizišta, oluje, suše, toplinski valovi, požari), kao i na postepene klimatske promjene (porast temperature zraka, tla i vodenih površina, podizanje razine mora, zakiseljavanje mora, širenje sušnih područja).
Cijeli svijet sve se češće suočava s klimatskim i ekološkim krizama koje ugrožavaju naš opstanak. One utječu na sve aspekte naših života, od fizičkog i mentalnog zdravlja do sigurne opskrbe hranom i vodom te ekonomske sigurnosti najviše pogađajući one koji su najmanje doprinijeli problemu.
Kako bi se što bolje pripremile za odgovor na posljedice kriza i pokušale utjecati na smanjenje njihove kompleksnosti, humanitarne organizacije dogovorile su zajedničku
Povelju o klimi i okolišu kojom se obvezuju doprinijeti smanjenju negativnih posljedica kriza aktivnijim djelovanjem i poticanjem drugih na djelovanje.
Hrvatski Crveni križ pridružio se
potpisnicima Povelje o klimi i okolišu za humanitarne organizacije koju je dosad potpisalo više od 150 humanitarnih organizacija uključujući i nacionalna društva Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.
Ispišite stranicu