Hrvatski Crveni križ sudjelovao na Konferenciji o multidisciplinarnom pristupu krijumčarenju ljudima

15.01.2016.

Nizozemska je od 1. siječnja preuzela rotirajuće predsjedanje Vijećem Europske unije te je, naglašavajući važnost učinkovitog upravljanja migracijama, prvu Europsku konferenciju organiziranu tijekom šestomjesečnog razdoblja posvetila upravo ovoj temi. Konferencija o multidisciplinarnom pristupu krijumčarenju ljudima održana 12. i 13. siječnja u Amsterdamu, okupila je više od 200 stručnjaka iz zemalja članica, nacionalnih i međunarodnih organizacija, udruga civilnog društva i privatnog sektora. Organizatori Konferencije bili su Nizozemsko ministarstvo sigurnosti i pravosuđa, Europska komisija i Europska migracijska mreža.

Cilj Konferencije bio je unaprijediti suradnju i razmjenu iskustva dobre prakse svih relevantnih institucija i organizacija i uvesti multidisciplinarni pristup u suočavanju s problemom krijumčarenja ljudima, prepoznat kao ključan u Akcijskom planu protiv krijumčarenja migranata koji je Europska unija usvojila u svibnju 2015. godine.

Tijekom Konferencije sudionici su predložili niz mjera koje pridonose boljoj prevenciji i suzbijanju krijumčarenja ljudima, kao što su razmjena informacija, financijske istrage, korištenje socijalnih mreža, suradnja s privatnim sektorom, javne kampanje i mnoge druge. Zaključci Konferencije koristit će se za formuliranje zaključaka Vijeća EU.

Hrvatski Crveni križ prezentirao je svoj rad s izbjeglicama i migrantima koji su od rujna u velikom broju pristizali u Hrvatsku i vrlo dobru suradnju i koordinaciju rada ostvarenu s Ministarstvom unutarnjih poslova i drugim važnim institucijama, Agencijom UN-a za izbjeglice, međunarodnim organizacijama i udrugama civilnog društva.

Zajedno s predstavnicom Ureda Crvenog križa pri Europskoj uniji, HCK je na Konferenciji naglasio važnost humanitarnog pristupa pitanju upravljanja migracijama. Većina migranata koji dolaze u Europsku uniju prolaze dug i traumatičan put da stignu do sigurnosti. Ograničene mogućnosti za siguran i regularan način migriranja tjera brojne migrante, među kojima su i tražitelji međunarodne zaštite, na opasan put preko mora i kopna, koristeći usluge krijumčara.

Neke od mjera koje Društva Crvenog križa u EU preporučuju u planiranju mjera prevencije i suzbijanja krijumčarenja ljudima uključuju sljedeće: osigurati i pojačati sigurne i regularne načine migracija u EU kao što su preseljenje, humanitarne vize, spajanje obitelji; pobrinuti se da mjere protiv krijumčarenja ljudima sadrže mehanizme otkrivanja i odgovora na ranjivost i specifične potrebe migranata; osigurati pristup svim migrantima u potrebi bez obzira na njihov status radi pružanja humanitarne pomoći i zaštite.