I Hrvatski Crveni križ sudjelovao na otvorenju Interpretacijskog centra termalne baštine Lipika – Vila dobre volje

25.04.2025.
Lipik slavi nasljeđe ljekovite vode, povijesti i humanosti - otvoren je Interpretacijski centar termalne baštine Lipika - Vila dobre volje.

Grad Lipik i Javna ustanova za očuvanje baštine danas su organizirali svečanost otvorenja na kojemu su sudjelovali i predstavnici Hrvatskog Crvenog križa predvođeni zamjenicom izvršnog predsjednika Marinom Pinjagić Telak.



Centar na jedinstven način spaja bogatu prirodnu, kulturnu i zdravstvenu baštinu ovoga kraja. Svečanost je obilježio duh  lipičke prirodne mineralne vode, razvoj grada kroz stoljeća i uloga lipičkog lječilišta u kroz ratna zbivanja. Znamenita lipička prirodna mineralna voda ponos je Lipika, a njena povijest seže čak 35.000 godina unazad. Voda koja na površinu izlazi s dubine od 235 metara, na temperaturi od 64 °C, odavno je prepoznata po svojim ljekovitim svojstvima.



Već u 18. stoljeću zabilježena su prva svjedočanstva o njezinoj učinkovitosti, a 1876. godine započinje i flaširana distribucija, čime Lipik ulazi na kartu lječilišta europskog i svjetskog značaja. Povijest Lipika, seže od prapovijesnih naselja i rimskih tragova, preko osmanskih putopisa, do razdoblja najintenzivnijeg razvoja u 19. i početkom 20. stoljeća. Grofovska obitelj Janković, organizirala je dolazak liječnika i obrtnika iz Austro-Ugarske, dok se istovremeno odvijala izgradnja kupališta, perivoja i vila - sve su to momenti koji su oblikovali identitet Lipika kao uglednog lječilišnog i turističkog središta.



Tijekom Prvog svjetskog rata, a i tijekom kasnijih ratnih zbivanja, lipičko je lječilište bio rehabilitacijski centar za brojne ranjene. U ratnim uvjetima postaje važna točka za medicinsku skrb ranjenika i oboljelih, zahvaljujući angažmanu Crvenog križa, lokalnih plemića i volontera. Priča o liječniku dr. Hinku Breitwieseru i njegovoj kćeri Štefaniji Papailiopulos - prvoj medicinskoj sestri u Hrvatskoj  čiji rad je prepoznat i koja 1933. godine dobiva prestižnu nagradu Florence Nightingale za poseban doprinos u sestrinstvu, velika je čast i priznanje. Podsjetimo, prije gotovo godinu dana Hrvatski Crveni križ organizirao je izložbu posvećenu radu Štefanije Papailiopulos.



Obitelj Breitwieser je svojim radom i utjecajem obilježila povijest grada Lipika. Otvaranje Interpretacijskog centra termalne baštine Lipika još je jedno veliki priznanje, ali i doprinos obitelji Breitwieser, upravo stoga što je smješten u njihovom domu, poznatom pod nazivom Vila Breitwieser.



Svečanost otvaranja Interpretacijskog centra obilježena je duhom vremena kada su saloni odzvanjali glazbom valcera, a termalne vode bile simbol zdravlja luksuza i prosvjećenosti. Organizatori su željeli da ovaj povijesni trenutak bude dojmljiv i kroz dress code Belle Epoue eleganciju.