Anna Artyshenko 19-godišnja je umjetnica koja u Hrvatskoj živi od 2008. godine. Zajedno s roditeljima u Hrvatsku je stigla iz Rusije tražeći bolje mjesto za život. Status azilantice odobren joj je 2009. godine. Anna je primjer mlade osobe koja se uspješno integrirala u hrvatsko društvo u kojemu je nastavila razvijati svoj izniman slikarski talent - prvo kao učenica zagrebačke Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, a danas kao studentica Akademije likovnih umjetnosti. Unatoč svim preprekama koje donosi život azilantice u novoj sredini, mlada Anna vlastitom upornošću i entuzijazmom uspjela je izgraditi život i baviti se onime što voli.
S njezinim radovima sada se ima prilike upoznati i hrvatska javnost. Naime, jučer je u zagrebačkom kinu Europa otvorena izložba slika kojom je označen i početak događanja u povodu Svjetskog dana izbjeglica, a koja organiziraju Hrvatski Crveni križ i UNHCR. „Jedan od najvećih izazova današnjice je osigurati utočište izbjeglicama“, istaknula je na otvorenju izložbe Gordana Valenta, načelnica Sektora za upravne poslove, strance i državljanstvo Ministarstva unutarnjih poslova. Dodala je kako i hrvatsko društvo ima odgovornost pružiti im odgovarajuću zaštitu.
Na sućut prema izbjeglicama upozorio je i Robert Markt, izvršni predsjednik HCK: „Neka si svatko od nas pokuša zamisliti da je izbjeglica jer svakom od nas to se može dogoditi. Život izbjeglica je težak i moramo imati razumijevanja prema njima.“ Predstavnik UNHCR-a Terence Pike podsjetio je kako danas u svijetu traju brojni sukobi pa je i broj izbjeglica znatno povećan: „Upravo zato moramo graditi dijalog i podsjetiti javnost na izbjeglice i našu pomoć koja im je potrebna.“
Prije izložbe u kinu Europa održano je predstavljane priručnika “Zaštita izbjeglica i ranjivih skupina migranata“ autorica doc. dr. sc. Goranke Lalić Novak i doc. dr. sc. Radojke Kraljević. Riječ je o priručniku koji može pomoći u situacijama kada i ako se naša zemlja susretne s dolaskom migranata, a služi i «alat» svima onima koji kroz svoj profesionalni ili volonterski angažman dolaze u kontakt s tražiteljima azila, azilantima, osobama pod supsidijarnom zaštitom i migrantima. O priručniku su govorili Petar Turčinović, dekan Fakulteta međunarodnih odnosa i diplomacije, Jasna Barberić iz Agencije Ujedinjenih naroda za izbjeglice RH, Lovorka Marinović iz Centra za nove inicijative te Sanja Pupačić iz Hrvatskog Crvenog križa.
Svjetski dan izbjeglica obilježava se 20. lipnja i cilj mu je skrenuti pozornost na hrabre i odlučne ljude koji su prisiljeni napustiti svoje domove zbog proganjanja, sukoba i nasilja. Usto, Svjetskim danom izbjeglica želi se ukazati i na potrebu uspostavljanja učinkovitog sustava integracije izbjeglica u društvo te kreiranja tolerantnog i otvorenog društva.
Obilježavanje Svjetskog dana izbjeglica nastavlja se u srijedu, 17. lipnja, u Kutini gdje će u samom centru grada biti održan prigodan program u kojemu će sudjelovati tražitelji azila. Dan kasnije na zagrebačkom Cvjetnom trgu bit će održano druženje azilanta i tražitelja azila s građanima koje organiziraju HCK, UNHCR i Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske. Na Cvjetnom trgu bit će održan čitav niz zanimljivih aktivnosti koje su osmislili azilanti i tražitelji azila zajedno s djelatnicima Hrvatskog Crvenog križa.