Svjetski dan izbjeglica obilježen je nizom događanja u Kutini i Zagrebu, a središnje događanje održano je 20. lipnja u Zagrebu u Sportskom centru Utrina. Na događanju su sudjelovali predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova, Agencije Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR), Hrvatskog Crvenog križa, Centra za mirovne studije, Isusovačkog centra za izbjeglice, Programa UN-a za razvoj (UNDP) i Međunarodne organizacije za migracije (IOM) te predstavnici udruga civilnog društva. Tražitelji azila, azilanti i osobe kojima je odobrena supsidijarna zaštita u Republici Hrvatskoj bili su u centru svih događanja, aktivno su sudjelovali u planiranju i provedbi aktivnosti.
Zamjenik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković pozdravio je sve prisutne u ime ministra Ranka Ostojića i istaknuo kako je MUP poduzeo velike napore kako bi se tražiteljima azila omogućio humani i primjereni boravak. Izrazio je uvjerenje da će učiniti i više, podsjetivši kako nas deset dana dijeli od dana kad će RH postati punopravna članica Europske unije, a upravo je razvoj sustava azila jedno od značajnih područja u kojima se ocjenjivalo kako Hrvatska ispunjava kriterije članstva. Zamjenik ministra otvorio je nogometni turnir između tražitelja azila i lokalnog nogometnog kluba NK Utrine.
U sklopu programa održana je revijalna utakmica između djece iz lokalne zajednice i djece tražitelja azila, postavljena je izložba kreativnih radova tražitelja azila, održana je likovna radionica za djecu, te je upriličeno oslikavanje kanom koje je izazvalo veliki interes žena i djece. Na događanju su nastupili i glazbeni gosti, grupa Rusway.
U svom govoru, programska voditeljica Centra za mirovne studije Sandra Benčić istaknula je kako je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi uvrstilo i odredbu prema kojoj će sve osobe koje imaju legalan status u RH, što uključuje i azilante, tražitelje azila i osobe pod supsidijarnom zaštitom, imati pravo na osnovno i srednjoškolsko obrazovanje pod jednakim uvjetima kao i svi hrvatski državljani, što je izuzetno veliki napredak.
Izvršni predsjednik Hrvatskog Crvenog križa dr. sc. Nenad Javornik istaknuo je važnu ulogu i dugogodišnju posvećenost Hrvatskog Crvenog križa radu s tražiteljima azila i svim osobama kojima je odobrena međunarodna zaštita u RH, kao i svim drugim migrantima u potrebi. Naglasio je jako dobru suradnju između svih važnih aktera u ovom području.
Predstavnik UNHCR-a u RH Terence Pike podsjetio je kako je danas više od 45 milijuna ljudi raseljeno zbog sukoba ili nasilja. Više od polovice izbjeglica dolazi iz pet zemalja pogođenih ratom: Afganistana, Somalije, Iraka, Sirije i Sudana. U svom obraćanju pohvalio je rad HCK i drugih organizacija: „Samo prošle godine, više od dvije i pol tisuće tražitelja azila bilo je smješteno u hrvatskim prihvatnim centrima. Obitelji, žene, djeca i muškarci su zbrinuti zahvaljujući neumornom radu Hrvatskog Crvenog križa, Isusovačke službe za izbjeglice, Centra za mirovne studije i Hrvatskog pravnog centra. Vidimo škole, medicinske i sportske centre, lokalne organizacije i zajednice koje su dočekale tražitelje azila. Vidimo značajan rad MUP-a i hrvatske Vlade, ne samo da se tražiteljima azila osiguraju sigurnost i dobrodošlica u prihvatnim centrima, nego i da se poštuju europski i međunarodni standardi pravne zaštite, kroz kompleksan i sveobuhvatan sustav azila. Skoro 4.000 tražitelja azila tražilo je zaštitu u Hrvatskoj od 2004. godine. Hrvatska sad ima dva prihvatilišta, potpuno funkcionalan sistem azila, uvjete za integriranje izbjeglica, ali prije svega, veliki broj posvećenih profesionalaca koji rade za i s izbjeglicama“, istaknuo je Terence Pike te posebno zahvalio MUP-u RH i ministru unutarnjih poslova Ranku Ostojiću na suradnji.
Prema najnovijim podacima, u 2013. godini u RH je zabilježeno 714 tražitelja azila, dok je prošle godine njih 1.193 podnijelo zahtjev za azil. Od 2004. godine od primjene Zakona o azilu, 50 osoba je dobilo azil, a 38 je dobilo supsidijarnu zaštitu.
Na obilježavanju Svjetskog dana izbjeglica u Kutini 19. lipnja, tražitelji azila, predstavnici MUP-a, UNHCR-a, HCK i udruga okupili su se na gradskom trgu gdje je građanima prikazana izložba radova tražitelja azila te filmovi na temu izbjeglica i ljudskih prava; udruga OSI održala je likovnu radionicu za djecu, a alternativno kazalište Cirkorama održalo je predstavu koja je oduševila djecu. Volonterka HCK oslikavala je kanom sve zainteresirane. Na događanju je sudjelovala ravnateljica Društva Crvenog križa Sisačko-moslavačke županije, Božena Weiss Sklizović i ravnatelj Gradskog Društva Crvenog križa Ivanić Grad, Ivan Pofuk. Prije događanja u gradu je održan prigodni domjenak u Prihvatilištu koji je posjetio i gradonačelnik Kutine Andrija Rudić koji je izrazio interes za blisku suradnju s Prihvatilištem.
U Gradskoj knjižnici Dugave u Zagrebu, 17. i 18. lipnja održana su predavanja i razgovor građana s tražiteljima azila i azilantima. Tražitelji azila iz Afganistana, Konga, Sirije, Somalije i Nigerije predstavili su svoje zemlje i svoja iskustva izbjeglištva. Izložba radova tražitelja azila otvorena je do kraja lipnja u Gradskoj knjižnici.
U Osnovnoj školi Dugave 11. lipnja kazalište Cirkorama održalo je predstavu za djecu tražitelje azila i djecu iz škole Dugave. Djeca tražitelji azila imala su priliku upoznati se sa svojim vršnjacima, uživati u predstavi i igrati se zajedno u prostorijama škole.
Hrvatski Crveni križ zahvaljuje svima koji su svojim donacijama pomogli obilježavanje Svjetskog dana izbjeglica.