U okviru obilježavanja 8. Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima, Hrvatski Crveni križ i Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske organizirali su Okrugli stol na temu novih trendova u području trgovanja ljudima, te načina prevencije i suzbijanja modernog ropstva.
Okrugli stol kojim je predsjedavao nacionalni koordinator za suzbijanje trgovanja ljudima mr. sc. Branko Sočanac, održan je 17. listopada u prostorijama Hrvatskog Crvenog križa, a sudionici su bili članovi Nacionalnog odbora za suzbijanje trgovanja ljudima, predstavnici medija te predstavnici organizacija koje se bave prevencijom i suzbijanjem trgovanja ljudima. Hrvatski Crveni križ dao je uvodnu riječ o ovoj temi te je predstavio preventivnu kampanju «Red Bell - Crveno zvono» kojom se nastoji informirati javnost o pojavi trgovanja ljudima, te potaknuti sve važne dionike na poboljšanje sustava pomoći i zaštite osobama koje se mogu naći u lancu trgovanja.
U uvodnom dijelu sudionike se podsjetilo na uzroke trgovanja ljudima, zakon ponude i potražnje, te zašto je to problem kojeg je toliko teško suzbiti, na međunarodnoj i nacionalnoj razini. Nacionalni koordinator prezentirao je trenutnu situaciju u području trgovanja ljudima i istaknuo da je Hrvatska posljednjih godina sve više zemlja porijekla i odredišta za žrtve trgovanja ljudima, a naročito za žrtve iz regije. Tijekom 2014. godine identificirano je ukupno 26 žrtava trgovanja ljudima. Posebno je zabrinjavajući podatak da je broj djece žrtava trgovanja ljudima u porastu. Pravobraniteljica za djecu, doc. dr. sc. Ivana Milas Klarić, osvrnula se na problem trgovanja djecom odnosno iskorištavanja djece te na potrebu za njihovom boljom zaštitom te osvještavanjem javnosti o ovom problemu.
Svoje iskustvo i napore u prevenciji i suzbijanju trgovanja ljudima prezentirali su predstavnici relevantnih institucija i nevladinih organizacija - Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo socijalne politike i mladih, Hrvatski pravni centar i mreža nevladinih organizacija PETRA. Istaknuto je da su žrtve trgovanja ljudima u Republici Hrvatskoj uglavnom žene i djevojčice, no u posljednje vrijeme primijećen je i porast broja muškaraca kao žrtava trgovanja ljudima, s ciljem radnog iskorištavanja. Poseban problem i novi trend je korištenje interneta i socijalnih mreža kao mogućeg načina iskorištavanja djece i mladih, npr. putem pornografije.
Sudionici su naveli kako je najrašireniji oblik trgovanja ljudima seksualno iskorištavanje, no ljudima se trguje i zbog iskorištavanja za rad u teškim uvjetima, prisilnog prosjačenja, trgovanja organima, prisiljavanja na činjenje kaznenih djela, prisiljavanja na brakove, ilegalnog posvajanja te iskorištavanja djece kao vojnika.