Osijek - 22. veljače, Europski dan zaštite žrtava kaznenih djela

02.03.2016.

Povodom obilježavanja Europskog dana zaštite žrtava kaznenih djela u Informativnom centru Policijske uprave osječko-baranjske u Trgovačkom centru Avenue Mall u Osijeku, 22. veljače  2016. godine obilježen je Europski dan zaštite žrtava kaznenih djela. U sklopu obilježavanja ovog značajnog dana, održano je niz aktivnosti u cilju prevencije i senzibilizacije javnosti o položaju i pravima žrtava kaznenih djela.

U skladu s člankom 26. Direktive 2012/29/EU Europskog  Parlamenta i Vijeća o uspostavi minimalnih standarda za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela, nadležna tijela država članica imaju obvezu poduzimati preventivne mjere s ciljem podizanja svijesti o pravima žrtava kaznenih djela kao i o drugim odredbama ove Direktive. To podrazumijeva  provedbu javnih kampanja i drugih oblika senzibilizacije građana u suradnji s odgovarajućim organizacijama civilnog društva i ostalim nadležnim državnim tijelima.

S tim u vezi, Europska komisija je dan 22. veljače proglasila Europskim danom zaštite žrtava kaznenih djela, kada se u svim zemljama članicama EU na prigodan način kroz stručna i edukativna javna događanja po principu međusobne koordinacije svih odgovornih dionika, provodi šira senzibilizacija građana na ovu temu.

Prema strateškim smjernicama preventivnog djelovanja, Ravnateljstvo policije u suradnji s Policijskom upravom osječko-baranjskom, Županijskim timom Osječko-baranjske županije za prevenciju nasilja i drugim nadležnim tijelima i organizacijama civilnog društva u prostorima Informativnog centra policije u Osijeku organiziralo je preventivno-edukativni program u skladu s točkama VII. i VIII. Nacionalne strategije razvoja sustava podrške žrtvama i svjedocima u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2016. do 2020. godine.

Program namijenjen građanima proveden je kroz organizaciju javne Tribine pod nazivom „Prava žrtava kaznenih djela“ u kojoj su sudjelovali eksperti iz područja pravosuđa, državnog odvjetništva, policije, socijalne skrbi, udruga koje se bave pružanjem podrške žrtvama kaznenih djela te predstavnici Gradskog društva Crvenog križa Osijek kao nositelji mobilnog tima za pomoć žrtvama trgovanja ljudima. Kako je prevencija važan čimbenik u suzbijanju trgovanja ljudima, ali i drugih kaznenih djela i izloženosti stradavanju građana, posebice djece i mladih, istovremeno je učenike nižih razreda osnovnih škola organizirana je interaktivna likovno-edukativna radionica na temu važnosti sigurnog ponašanja i zaštite žrtava kaznenih djela. Radionicu su uz predstavnike PU-osječko-baranjske vodili članovi Kluba mladih Gradskog društva Crvenog križa Osijek. Mladi crvenokrižaši kroz interaktivnu radionicu  su djecu upoznali s pravilima sigurnog ponašanja u minskom okruženju, pravilima sigurnog ponašanja u kontaktu s nepoznati osobama, ponašanjem u slučaju prirodnih i tehnoloških katastrofa i razdvajanjem od obitelji.

Pored navedenih aktivnosti uz brojne edukativno-informativne sadržaje koje nudi Informativni centar Policijske uprave osječko-baranjske prisutni su mogli pogledati i izložbu na temu trgovanja ljudima pod nazivom „Red bell“.

Izložba „Red Bell – Crveno zvono“ rezultat je foto natječaja provedenog 2013. godine u sklopu projekta koji je Hrvatski Crveni križ, uz potporu Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) pokrenuo je početkom srpnja 2013. godine pod istoimenim nazivom.

Cilj kampanje je podizanje znanja i javne svijesti o trgovanju ljudima i pravima žrtava. Kampanja je usmjerena prema općoj populaciji i medijima, ali ponajprije mladima koji su u najvećoj opasnosti od upadanja u lanac trgovanja ljudima.