Osijek - aktivnosti mladih Crvenog križa u Srednjoškolskom đačkom domu u Osijeku

04.11.2014.

Mladi osječkog Crvenog križa su na poziv stručne službe Srednjoškolskog đačkog doma u Radićevoj ulici u Osijeku započeli s provedbom niza radionica iz programa Crvenog križa. Srednjoškolski đački dom pruža smještaj učenicama osječkih srednjih škola, a uz kvalitetne prostorne uvjete za stalan boravak i realizaciju odgojno-obrazovnih programa učenica. U Domu su svoje dosadašnje edukativne i kulturne sadržaje u suradnji s Gradskim društvom crvenog križa Osijek odlučili proširiti programima Crvenog križa namijenjenih mladima. Programi koje će mladi Crvenog križa u Domu provesti temeljeni su na principu vršnjačke edukacije, a rezultat su dugogodišnjeg iskustva u provedbi programa Crvenog križa temeljenih na zakonu i potrebi zajednice. Naime, tijekom dosadašnjeg djelovanja na provedbi programa pokazalo se da  je metoda vršnjačke edukacije “Mladi za mlade” najbolje prihvaćena od strane djece i mladih te daje pozitivne rezultate što potvrđuju pozitivne ocjene s pedagoškog  stajališta i reakcije nastavnika i profesora koji su bili promatrači radionica ili su i sami na njima sudjelovali.

Za učenice smještene u Srednjoškolskom đačkom domu već su provedene radionice upoznavanja s programom rada mladih Crvenog križa, radionica prevencije trgovanja ljudima te radionica tolerancije, koja obrađuje problem stereotipa i predrasuda.

Nerijetko su teme radionica vezane uz obilježavanje određenih tematskih datuma, pa je tako radionica prevencije trgovanja ljudima održana 12. listopada uoči obilježavanja Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima koji se obilježava 18. listopada, dok će, primjerice, radionica o odgovornom spolnom ponašanju biti održana u ponedjeljak 1. prosinca na Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Pored navedenih, tijekom ove školske godine, u planu je održavanje radionica iz područja komunikacije, prevencije ovisnosti, sigurnog ponašanja na internetu te niz radionica iz područja prve pomoći.

Cilj provođenja ovih aktivnosti poimanje je važnosti humanih osjećaja te ohrabrivanje takvih osjećaja i djelovanja što obuhvaća interpersonalno i interkulturalno razumijevanje i komunikaciju, njegovanje tolerancije, suosjećanja, odgovornosti za sebe i zajednicu i slično. Poštivanje različitosti, razvijanje komunikacijskih vještina, naučiti reći „ne“, otpor vršnjačkom pritisku, umijeće donošenja odluka i pomoć vršnjacima neke su od tema koje su prožete kroz ciklus planiranih radionica.