Pomoć u lokalnoj zajednici

31.01.2013.

U sklopu programa Europske unije IPA 2009 "Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za praćenje i zagovaranje u područjima demokratizacije, ljudskih prava, integracije manjina te održivog povratka izbjeglica u područjima od posebne državne skrbi", Hrvatski Crveni križ tijekom 2012. i 2013. godine provodi projekt "Pomoć u lokalnoj zajednici".
Cilj projekta je zagovarati i provoditi strategije održivog povratka izbjeglica i socijalne uključenosti ranjivih skupina na područjima od posebne državne skrbi, u skladu sa standardima Europske unije i dosadašnjim iskustvom i dobrom praksom programa Hrvatskog Crvenog križa u ovom području.

Projekt se provodi na području rada gradskih društava Crvenog križa Glina, Gračac, Knin i Otočac, a doprinosi poboljšanju osnovnih životnih uvjeta povratnika i drugih osoba u potrebi, te jačanju kapaciteta lokalnih zajednica u reintegraciji najugroženijih skupina. Partneri su Grad Knin, Centar za socijalnu skrb Senj podružnica Otočac, Ženska akcijska grupa "Ruža" iz Gline, te Ured Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice u RH (UNHCR).

Projektne aktivnosti 

1)  Pružanje socijalnih usluga povratnicima i drugim osobama u potrebi putem aktivnosti tri terenska mobilna tima u Kninu, Gračacu i Otočcu
Tri mobilna tima pružaju direktnu pomoć korisnicima: pomoć u kući, humanitarnu pomoć, psihosocijalnu podršku, pomoć pri ostvarivanju različitih prava, tehničku pomoć i male popravke, prijevoz do zdravstvenih ustanova, nabavu lijekova i osnovnih potrepština, povezivanje i upućivanje drugim organizacijama i institucijama koje mogu odgovoriti na potrebe. Korisnici su najčešće starije osobe narušenog zdravlja koje žive same u udaljenim selima i zaseocima, s niskim ili nikakvim prihodom, bez potrebne mreže obiteljske i socijalne podrške, te se susreću s teškoćama u ostvarivanju svojih prava i osnovnih usluga.
Mobilni timovi na terenu prikupljaju informacije o stanju i potrebama u lokalnoj zajednici, te ih dijele s odgovarajućim institucijama i socijalnim vijećem.

2) Čišćenje bunara na području Gline
Tim za čišćenje bunara obavlja čišćenje bunara i edukaciju korisnika o održavanju bunara čistim i sigurnim za korištenje. Voda za piće i poljoprivredu neophodna je za svako domaćinstvo koje želi osigurati dostojanstveni život u područjima povratka, a ova aktivnost ne samo da osigurava pitku vodu nego i razvija ekološku svijest i ističe važnost zaštite okoliša.

3)  Socijalna vijeća
Socijalna vijeća okupljaju glavne aktere na lokalnoj razini: predstavnike lokalne zajednice, lokalne samouprave, centara za socijalnu skrb, UNHCR-a, društva Crvenog križa i organizacija civilnog društva, s ciljem praćenja održivosti povratka, integracije manjina i pronalaženja adekvatnih rješenja za poteškoće osoba i obitelji u stanju socijalne isključenosti.
Na temelju informacija s terena, Hrvatski Crveni križ inicira akcije zagovaranja prema relevantnim institucijama, te ih iznosi na sastancima socijalnih vijeća.

4) Socijalne i edukativne aktivnosti u klubovima Crvenog križa
Aktivnosti su namijenjene svim članovima zajednice, a posebno mladima i starijim osobama, s naglaskom na jačanje socijalnih mreža, poticanje međusobne podrške, te vrijednosti pomirenja, nenasilja, nediskriminacije i tolerancije između različitih skupina.

Projekt "Pomoć u lokalnoj zajednici" provodi se kao odgovor na kompleksne probleme i izazove održivog povratka i socijalne isključenosti ranjivih skupina u područjima od posebne državne skrbi. Ne samo da projekt doprinosi rješavanju osnovnih humanitarnih potreba korisnika i olakšava im pristup uslugama i temeljnim pravima, nego istovremeno uspostavlja održivi i učinkoviti model socijalne skrbi u lokalnoj zajednici putem međusektorskih socijalnih vijeća, te razvija kulturu nenasilja i tolerancije putem socijalnih aktivnosti.

Sanja Pupačić