Hrvatski Crveni križ sudjelovao je u raspravi „Sudjelovanje građana u procesima donošenja odluka“ organiziranoj 6. svibnja u Gradskoj vijećnici u Sisku u okviru obilježavanja Europske godine građana kojom je proglašena 2013. godina, a povodom dvadesete obljetnice stupanja na snagu Ugovora o Europskoj uniji, poznatijeg kao Ugovor iz Maastrichta.
Raspravu su organizirali Ured Vlade Republike Hrvatske za udruge i Hrvatska Alijansa Europske godine građana 2013. a sudionici su bili predstavnici jedinica lokalne i područne samouprave i organizacija civilnoga društva. Svrha je bila poticati građane na daljnje uključivanje i aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini te identificirati postojeće probleme i moguća rješenja.
Hrvatski Crveni križ predstavio je projekt „Pomoć u lokalnoj zajednici“ kojeg sufinancira Europska unija sredstvima darovnice IPA 2009: Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za praćenje i zagovaranje u područjima demokratizacije, ljudskih prava, integracije manjina te održivog povratka izbjeglica u područjima od posebne državne skrbi. Projekt se uspješno provodi od 12. siječnja 2012. godine na području Gline, Gračaca, Knina i Otočca. Partneri u projektu su Grad Knin, Centra za socijalnu skrb Senj podružnica Otočac i Ženska akcijska grupa RUŽA.
Po završetku rasprave održana je radionica za potencijalne prijavitelje na natječaje raspisane u sklopu programa Europa za građane za koji je Ured Vlade Republike Hrvatske za udruge nacionalna Kontakt točka. Ovaj program EU centraliziranog je tipa i provodi se posredstvom Izvršne agencije za obrazovne, audio-vizualne i kulturne politike (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency – EACEA).
Cilj programa Europa za građane jest poticati razvoj aktivnog europskog građanstva davanjem financijskih potpora organizacijama koje rade na osnaživanju osjećaja europskog identiteta i pripadnosti Europskoj uniji kroz umrežavanje i razmjenu znanja, iskustava, tradicija i vizije napretka. Tijekom radionice, sudionici su radili na identificiranju problema na lokalnoj i regionalnoj razini koji se mogu uobličiti u konkretne projektne prijedloge za natječaje raspisane u sklopu programa Europa za građane. Također, predstavljen je primjer uspješno provedenog projekta u sklopu Programa, projekt ''Čipka – ista povijest za bolju budućnost'' Grada Lepoglave i Ekomuzeja Lepoglava na temu očuvanja i razvoja čipkarstva s ciljem promocije važnosti ručnog rada i tradicionalnih proizvoda.
Društva Crvenog križa, u suradnji sa svojim partnerima, mogu sudjelovati u izradi projekata koji se prijavljuju za program Europa za građane, a sve važne informacije dostupne su na web stranici Ureda za udruge.