Zovemo ih tražitelji azila, izbjeglice, migranti. Oni dolaze iz različitih zemalja, s različitim iskustvima, ali svi traže samo jedno: miran život.
Od 26. do 27. siječnja u Bruxellesu Hrvatski Crveni križ je sudjelovao na prvom sastanku Europskog migracijskog foruma, održanog u organizaciji Europskog socijalnog i ekonomskog odbora i Europske komisije. Migracijski forum okupio je više od 200 sudionika iz svih zemalja Europske unije, predstavnike civilnog društva i visoke dužnosnike Europske komisije i Europskog vijeća.
Na migracijskom forumu izbjeglice i migranti svjedočili su o strašnim iskustvima koja su doživjeli na migracijskom putu, posebno pri prijelazu Sredozemnog mora u prenatrpanim i nesigurnim brodovima. Apelirali su na institucije i cijelu javnost u Europskoj uniji da ne zaborave na one koji svakodnevno gube život u potrazi za zaštitom i boljim životom. ''Mi nismo imali nijednu drugu opciju'' naveo je mladi izbjeglica iz Afrike, ''molimo vas da nas razumijete, mi nismo imali nijednu drugu opciju nego da riskiramo svoj život da bismo mogli živjeti''.
Predstavnici brodskih kompanija i posada brodova koje su u brojnim prilikama spašavale živote migranata na moru opisali su svoja iskustva spašavanja koja su često završavala tragično i ostavila ožiljke u sjećanjima i najiskusnijih mornara.
Tijekom 2014. godine, broj migranata koji su pokušali prijeći Mediteran riskirajući svoje živote kako bi stigli u Europu višestruko je porastao: 170.100 migranata stiglo je u Italiju u 2014., a 42.925 u 2013. godini, a uvjeti putovanja značajno su se pogoršali. Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije, više od 3.200 osoba izgubilo je život pokušavajući stići do Italije morskim putem tijekom 2014. godine, što je dosad nezabilježen broj. Pored toga, migranti su izloženi ozbiljnom kršenju ljudskih prava od strane kriminalnih skupina koje organiziraju njihovo putovanje.
Značaj ovog fenomena zahtijeva nove resurse i rješenja, kojim bi se osigurao prikladan način upravljanja migracijskim tokovima i kako bi se učinkovito i bez odlaganja odgovorilo na humanitarnu krizu. Naglašavajući potrebu za većim stupnjem zaštite tražitelja azila i izbjeglica koje dolaze u Europsku uniju, Migracijski forum raspravljao je moguće načine rješavanja problema krijumčarenja i trgovanja ljudima, te analizirao pristup sustavu azila na granici Europske unije i integraciju osoba pod međunarodnom zaštitom.
Povjerenik Europske komisije za unutarnje poslove, migracije i državljanstvo Dimitris Avramopoulos najavio je da će Europska komisija predstaviti cjelovitu Europsku Agendu o migracijama koja ima za cilj pružiti pomoć migrantima u potrebi, ojačati zaštitu prava migranata na granicama EU, bolje upravljati iregularnim migracijskim tokovima, otvoriti više zakonitih načina ulaska u EU i podržati integraciju.
Zaključno, Henri Malosse, predsjednik Europskog ekonomskog i socijalnog odbora naglasio je: "Ne smijemo više čekati, zemlje članice moraju zajednički uložiti sve napore. Europska unija mora reagirati i mora reagirati vrlo brzo. Ovo je stvarna kriza. Riječ ''ilegalan'', kad je riječ o migrantima, treba biti zabranjena, neprihvatljivo je da se koristi kako bi se pisali ljudi koji samo žele živjeti u miru i sigurnosti.''