Slavonski Brod - debljina, bolest suvremenog doba

24.11.2014.

U organizaciji Gradskog društva Crvenog križa Slavonski Brod 05. studenog godine održana je javna tribina "Debljina - bolest suvremenog doba - II dio" u sklopu programa "Prevencija i smanjenje prekomjerne tjelesne težine" koji GDCK Slavonski Brod provodi više od dvije godine.

Tribina je održana u prostorima srednje škole Matije Antuna Reljkovića u Slavonskom Brodu uz nazočnost više od 120 sugrađana. Sudionike tribine pozdravio je predsjednik Hrvatskog Crvenog križa prim.dr. Josip Jelić. Predavanje na temu " Debljina - bolest suvremenog doba - II dio" održao je prof.dr.sc. Mirko Koršić, FRCP endokrinolog, koji je nazočne upoznao sa štetnošću debljine za opće zdravstveno stanje, te značaju zdrave prehrane, zdravog načina pripreme hrane, zdravih namirnica i potrebi redovitih fizičkih aktivnosti za zdravlje pojednca. Potom je Tatjana Kolobarić, voditeljica zdravstvenog programa GDCK Slavonski Brod predstavila rad Savjetovališta za prevenciju i smanjenje prekomjerne tjelesne težine. Nakon izlaganja predavači su odgovarali na pitanja te izrazili zadovoljstvo načinom na koji ovaj program provodi GDCK Slavonski Brod.

Povodom održavanja ove tribine prof.dr.sc. Mirko Koršić gostovao je u emisiji "Bioritam" slavonskobrodske televizije. Prije početka tribine održana je konferencija za novinare posvećena programu "Prevencija i smanjenje prekomjerne tjelesne težine".

GDCK Slavonski Brod provodio je u 2014. godini program "Prevencije i smanjenja prekomjerne tjelesne težine" u 3 različite sredine: gradu Slavonskom Brodu i općinama Garčin i Velika Kopanica. Program je provodio stručni tim u sastavu: dr. Sidbela Zukanović, endokrinolog, prof. Ana Jelkić, psiholog, prof. Katja Antić, psiholog, prof. Svjetlana Kelemović-Mostarkić, tehnolog u pripremi i proizvodnji hrane, Tanja Kladarić, fizioterapet, Tatjana Kolobarić, med. sestra i Pero Grgić, koordinator tima. Program se provodio kombinirano kroz individualno savjetovanje i rad po skupinama (grupama podrške), redovito jednom tjedno u trajanju od 2 do 3 sata po grupi.
Rad u grupama trajao je 12 do 16 tjedana u kontinuitetu. U tom razdoblju korisnike se educiralo o posljedicama debljine, značaju redovite, pravilne i zdrave prehrane, pružala im se psihološka potpora i redovito su se mjerili svi parametri koji određuju prekomjernu tjelesnu težinu i njezine posljedice na zdravstveno stanje pojedinaca.  

Grupa u Velikoj Kopanici počela je s radom 29. siječnja i trajala je do 10. travnja. Sastojala se od 17 stalnih korisnica. Početna težina grupe bila je 1514,50 kg, a težina grupe na kraju programa iznosila je 1443,3 kilograma. Grupa je u razdoblju od 11 tjedana izgubila 70,6 kilograma, što u prosjeku iznosi 0.370 kg tjedno po korisnici. Najveći gubitak tjelesne težine iznosio je 12,2 kilograma, s početnom težinom 135,6 kilograma.

Grupa u Garčinu počela je s radom 04. veljače  i trajala je do 13. svibnja. Sastojala se od 11 stalnih korisnika. Početna težina grupe bila je 865,8 kg, a težina grupe na kraju programa iznosila je 812 kilograma. Grupa je u razdoblju od 15 tjedana izgubila 52,9  kilograma, što u prosjeku iznosi 0.320 kg tjedno po korisniku. Najveći gubitak tjelesne težine iznosio je 12,9 kilograma, s početnom težinom 90,3 kilograma.

Rezultati pokazuju da smo uspješno proveli ovaj program, te da su korisnici shvatili značaj zdravog načina prehrane za zdravlje pojednica.