Tečaj za operativni menadžment u katastrofama

11.11.2013.

Od 31. listopada do 8. studenog 2013. godine, djelatnik Službe za pripremu i djelovanje u katastrofama i izvanrednim situacijama Hrvatskog Crvenog križa, Ead Bečirević, upućen je u Neuhausen (Njemačka) i Kopenhagen (Danska), gdje se provodio tečaj za operativni menadžment u katastrofama (Operational Management Course) i terenska vježba mehanizma civilne zaštite Europske unije u organizaciji Agencije za tehničku potporu Savezne Republike Njemačke, Danske agencije za upravljanje u hitnim situacijama (DEMA) i Mehanizma civilne zaštite EU.

Mehanizam civilne zaštite EU osnovan je 2001. godine kako bi poboljšao mobilizaciju hitnih službi članica EU prilikom slanja međunarodne pomoći u slučaju velikih katastrofa. 

Tečaj se sastojao od dva dijela, prvi dio se provodio u trening centru Agencije za tehničku potporu Savezne Republike Njemačke u Neuhausenu, dok se terenska vježba provodila u mornaričkoj bazi u Kopenhagenu i prostorima Danske agencije za upravljanje u hitnim situacijama (DEMA).

Tečaj je pohodilo 20 polaznika iz Austrije, Bugarske, Danske, Engleske, Estonije, Francuske, Italije, Litve, Njemačke, Poljske, Portugala, Rumunjske, Slovačke, Ukrajine i Hrvatske.

Instruktori i predavači na tečaju bili su dugogodišnji istaknuti djelatnici sustava zaštite i spašavanje iz država Europske unije, sa iskustvom iz međunarodnih misija pružanja pomoći (potres u Kini i Haitiju, poplave u EU i sl.).

Tečaj je obuhvatio sljedeća područja: etika i pravila ponašanja u međunarodnim operacijama, međunarodno humanitarno pravo i smjernice, humanitarna načela, mehanizam civilne zaštite EU, upućivanje međunarodne pomoći u i izvan EU, međunarodni partneri i sudionici u sustavu zaštite i spašavanja, agencije Ujedinjenih naroda, upravljanje i koordinacija u terenskim uvjetima, upravljanje informacijama, sigurnost i samozaštita u katastrofama, upravljanje sigurnošću, rad s medijima, planiranje operacija te organizacija i rad stožera.

Tijekom predavanja polaznici su podijeljeni u tri skupine, a predavanja su se sastojala od teoretskog i praktičnog rada, rada u skupinama te diskusije i prezentacije zaključaka.

Drugi dio tečaja bila je provedba vježbe u neprekidnom trajanju od 72 sata. Sukladno scenariju vježbe, ustrojena su tri tima Europske civilne zaštite (EU CP Team), koje je Centar za koordinaciju hitnih intervencija (Emergency Response Coordination Centre – ERCC) iz Bruxellesa uputio na provedbu zadaća u poplavama pogođeni Maroko nakon tropske oluje „DELTA“. Timovi su u terenskoj vježbi trebali pokazati osposobljenost za rad u centru za koordinaciju operacija (On-Site Operations Coordination Centre – OSOCC), što je zahtijevalo poznavanje propisanih standardnih operativnih postupaka EU iz domene planiranja, koordinacije i upravljanja snagama i resursima, upravljanja informacijama, izvješćivanja te odnosa s medijima u kriznim situacijama uz pridržavanje sigurnosnih pravila svih članova tima.

Timovima su tijekom vježbe dodijeljeni članovi tehničke podrške EU (Technical assistance Team - TAST) koji su bili zaduženi za stavljanje u funkciju i podršku u radu sa standardiziranim kompletima informatičko-komunikacijske opreme EU namijenjene za sudjelovanje u međunarodnim operacijama.
Cjelokupni rad timova pratili su instruktori, a detaljna analiza svih postupaka izvršena je na raščlambi vježbe, nakon koje je slijedila podjela certifikata polaznicima. Ovaj tečaj je još jednom potvrdio vrhunsku organizaciju i kvalitetu ovog koncepta.