Trening dobrih praksi u sklopu EU projekta Erasmus+

08.11.2017.
Hrvatski Crveni križ, zajedno s partnerima udrugom Internationaler Bund iz Njemačke, SOS Dječjim Selom iz Makedonije, Centrom za strukovno obrazovanje iz Slovenije i Gerontološkim institutom iz Slovenije, provodi dvogodišnji projekt Erasmus +, 'Holistički pristup uspješnoj integraciji migranta'.

U prvoj godini provođenja projekta djelatnice HCK sudjelovale su na treninzima dobrih praksi u integraciji u Makedoniji od 3. do  7. travnja 2017., u Njemačkoj od 15. do  19.  svibnja 2017.  i u Sloveniji od 11. do  15.  rujna 2017. Ujedno, HCK je organizirao trening za partnere i u Hrvatskoj koji je bio održan u razdoblju od 5. do  9.  lipnja ove godine.



Svaka zemlja partner organizirala je studijsko putovanje u svojoj zemlji gdje su partneri imali priliku učiti iz primjera dobrih praksi u integraciji migrantata i osoba pod međunarodnom zaštitom u područjima obrazovanja, socijalne politike, zapošljavanja, stanovanja i kulture.

Hrvatski Crveni križ pripremio je profesionalni trening koji je obuhvatio područja zakonodavstva, zdravstva, obrazovanja, zapošljavanja, socijalne politike i državne skrbi u područjima prihvata tražitelja azila i integracije osoba pod međunarodnom zaštitom. Predstavljene su uloga i rad Hrvatskog Crvenog križa u izbjegličkoj krizi, u prihvatu tražitelja azila te integraciji osoba pod međunarodnom zaštitom.



Svaka zemlja je pokazala dobre prakse u integraciji, ali i ukazala na prepreke i poteškoće s kojima se susreću u svakodnevnom radu.

Treninzi su služili kao prilika za promišljanje i razvijanje diskusije kako poboljšati integracijske procese i prakse u svakoj zemlji partneru.

Na osnovu treninga dobrih praksi izdvojena su područja od posebne važnosti u integraciji te je izrađen holistički program edukacije na osnovu kojega će u siječnju 2018. biti organizirana i održana pilot edukacija za profesionalne djelatnike u državnim institucijama u područjima socijalne integracije, kulturne medijacije, zdravstvene zaštite, obrazovanja, zapošljavanja i psihosocijalne podrške.



Cilj pilot edukacije je educirati i senzibilizirati djelatnike u državnim institucijama pružajući im informacije koje mogu koristiti u svakodnevnom radu s osobama pod međunarodnom zaštitom.