U organizaciji Hrvatskog Crvenog križa započela je edukacija volontera i zaposlenika za pročišćavanje vode na Berkefeld sustavima za pročišćavanje vode (TWA 6 i TWA 4).
Prvi trening odvijao se od 18. do 21. travnja u Solinu u organizaciji Društva Crvenog križa Splitsko-dalmatinske županije, dok se drugi trening odvijao na području Buzeta u organizaciji Društva Crvenog križa Istarske županije. Sudionici treninga su volonteri Crvenog križa koji se pripremaju za djelovanje u katastrofama, a dolaze iz društava Crvenog križa Dubrovačko-neretvanske, Istarske, Karlovačke, Krapinsko-zagorske, Osječko-baranjske, Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske i Zagrebačke županije te Gradskog društva Crvenog križa Zagreb. Treninzi se odvijaju u terenskim uvjetima, a predavanja se izvode na hrvatskom i engleskom jeziku.
Voditelji treninga su volonteri i zaposlenici Austrijskog i Hrvatskog Crvenog križa koji su sudjelovali u međunarodnim misijama diljem svijeta (u Haitiju, Indoneziji, Iranu, Pakistanu, Sudanu, Tanzaniji itd.) te će svoja iskustva prenijeti na nove članove.
Edukacija se sastoji od usvajanja znanja i vještina u radu sa sustavom za pročišćavanje vode, a teme koje se obrađuju na treningu su:
• rad sa sustavom za pročišćavanje vode Berkefeld TWA 4 i 6
• rad s terenskim laboratorijem za kemijsku i biološku analizu vode
• skladištenje vode i distribucija
• promicanje higijenskih navika
Termini treninga:
1. trening: 19. – 21. travnja, Solin
2. trening: 3. – 5. svibnja, Buzet
3. trening: 17. – 19. svibnja, Darda
4. trening: 20. – 22. rujna, Ivanić Grad
Ovaj trening je nastavak na višegodišnju edukaciju volontera i zaposlenika Hrvatskog Crvenog križa u području pripreme za odgovor na katastrofe kao i nastavak uspješne suradnje s Austrijskim Crvenim križem.
Rezultat prošlih edukacija je bilo i sudjelovanje predstavnika Hrvatskog Crvenog križa u međunarodnim misijama pomoći Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca u sklopu jedinica za djelovanje u katastrofama (ERU - Emergency response unit) u Haitiju, Pakistanu, Tanzaniji, Sudanu i Zimbabveu.
Zahvaljujući uspješnoj provedbi ovakve edukacije stvara se baza obučenih volontera i zaposlenika koji u slučaju katastrofe mogu u kratkom vremenu djelovati na području Republike Hrvatske, a u budućnosti i u sklopu pomoći Europske unije.