Treninzi za trenere iz područja psihosocijalne podrške u okviru projekta PFA-CE

29.03.2019.
Od 1. do 3.  ožujka 2019. godine 19 djelatnika i volontera Hrvatskog Crvenog križa sudjelovalo je na treningu za trenere iz područja psihosocijalne podrške u Edukacijskom centru Gradskog društva Crvenog križa u Orahovici.

Trening je održan u okviru projekta ''Psychological first aid and Psychosocial Support in Complex Emergencies (PFA-CE)'', a sudjelovali su predstavnici Gradskih društava Crvenog križa Osijek, Donja Stubica, Donji Miholjac, Supetar, Zagreb, Karlovac i Županja, Društva Crvenog križa Zagrebačke, Istarske, Varaždinske i Primorsko- goranske županije te Hrvatskog Crvenog križa. Interaktivnim radionicama i predavanjima sudionici treninga educirali su se za provođenje treninga članova interventnih timova koji pružaju različite oblike pomoći i podrške u kriznim situacijama.

Na treningu su se koristili edukativni materijali koje su razvili stručnjaci Sveučilišta u Innsbrucku u okviru projekta iz 3 područja:
  • psihološka prva pomoć i psihosocijalna podrška u kriznim situacijama velikih razmjera
  • psihosocijalna podrška djelatnicima i volonterima
  • koordinacija i podrška spontanih volontera. 
Trening su provodile Marija Juzbašić i Danijela Stiplošek iz Hrvatskog Crvenog križa.
 
Sudionici treninga stekli su nova znanja i vještine na temelju kojih će moći samostalno provoditi osnovne edukacije iz ovih područja za pripadnike interventnih timova i koordinatore volontera u svojim lokalnim društvima Crvenog križa.

Trening za koordinatore volontera



U organizaciji Službe za rad s mladima i volonterima HCK od 22. do 24. ožujka 2019. godine u Edukacijskom centru Hrvatskog Crvenog križa u Zagrebu organiziran je trening za koordinatore volontera u kojima su se, između ostalog, koordinatori volontera educirali iz područja psihosocijalne podrške i podrške pomagačima. Tema kojoj se posvetila najveća pažnja bila je koordinacija i podrška spontanim volonterima. Na treningu je sudjelovalo 20 djelatnika i volontera iz Gradskih društava Crvenog križa Kutina, Hrvatska Kostajnica, Velika Gorica, Nova Gradiška, Ivanec, Donji Miholjac, Beli Manastir, Pazin, Županja, Sisak, Gospić, Rijeka, Zagreb i Makarska, Općinskog društva Crvenog križa Darda te djelatnici HCK. Na treningu su se koristili edukativni materijali koje su razvili stručnjaci Sveučilišta u Innsbrucku u okviru projekta ''Psychological first aid and Psychosocial Support in Complex Emergencies (PFA-CE)''
 
Cilj treninga bio je razviti kod sudionika vještine uključivanja, educiranja, praćenja i evaluacije volonterskog rada.




PFA-CE (http://www.pfa-ce.eu/) je dvogodišnji transnacionalni projekt čiji je nositelj Austrijski Crveni križ, a koji se provodi u suradnji s Hrvatskim Crvenim križem, Sveučilištem u Innsbrucku, Talijanskim Crvenim križem, Slovenskim Crvenim križem, Makedonskim Crvenim krstom i Crvenim krstom Srbije. Projekt je financiran iz fonda ECHO (http://ec.europa.eu/echo/) te traje od 1. travnja 2017. do kraja ožujka 2019. godine.