Na Prvoj preglednoj konferenciji Konvencije o kazetnom streljivu koja se ovaj tjedan održava u Hrvatskoj u Dubrovniku, Međunarodni pokret Crvenog križa i Crvenog polumjeseca poziva na dugoročno obvezivanje i ulaganje napora u implementaciju Konvencije kako bi se spriječila upotreba kazetnog streljiva u budućnosti te veću podršku žrtvama. Održavanjem Pregledne konferencije obilježava se pet godina nakon stupanja na snagu Konvencije.
Govoreći o žrtvama koje su izgubile ruku ili nogu, obitelj i mogućnost osiguranja egzistencije, predsjednik Hrvatskog Crvenog križa dr. Josip Jelić, kao predstavnik Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, rekao je: „Iz prve ruke smo iskusili posljedice upotrebe kazetnog streljiva. Tijekom rata koji je u mojoj zemlji trajao od 1991. do 1995. godine, u 14 od 21 županije postavljene su mine. Našoj djeci i danas, 20 godina kasnije, prijeti opasnost od 60 tisuća eksplozivnih ostataka iz rata. Osuđujemo upotrebu kazetnog streljiva. Pozivamo zemlje stranke Konvencije da dugoročno zajednički rade na implementaciji Konvencije.“
Potpredsjednica Međunarodnog odbora Crvenog križa Christine Beerli istaknula je: „Devedeset pet zemalja zabranilo je upotrebu kazetnog streljiva. To je uistinu napredak, ali još puno treba učiniti. Riječima iz Konvencije, zauvijek treba zaustaviti patnju i ozljeđivanje uzrokovano kazetnim streljivom, moramo stremiti univerzalnom prihvaćanju Konvencije. Moramo osigurati da sve države stranke nastave s aktivnostima kako bi ispunile obveze po pitanju razminiranja i uništenja zaliha te pomaganja žrtvama. Moramo se pobrinuti da obveze i aktivnosti planirane za sljedećih pet godina budu potpuno jasne.“
Predstavnici Crvenog križa i Crvenog polumjeseca također su istaknuli kako su za prijenos preuzetih obveza u konkretne aktivnosti kojima se može osigurati potpuno poštivanje Konvencije izuzetno važne povećane aktivnosti u samim zemljama te učinkovita partnerstva. Nacionalna društva Crvenog križa i Crvenog polumjeseca igrala su važnu ulogu radeći s vladama svojih zemalja i doprinoseći usvajanju i implementaciji Konvencije. Partnerstvima na svim razinama, uključujući i onima s ljudima iz zajednica kojima prijeti opasnost od mina, podržat će se postizanje cilja Konvencije – zaustavljanje patnji i ozljeđivanja uzrokovanih kazetnim streljivom.
„Humanitarni je imperativ Crvenog križa i Crvenog polumjeseca učiniti sve što možemo kako bi buduće generacije bile zaštićene od razornog djelovanja kazetnog streljiva,“ rekao je dr. Jelić. „Zajednički moramo učiniti više kako bismo osigurali punu implementaciju Konvencije.“
Diljem svijeta, primjerice u Iraku, Hrvatskoj i Kambodži, Međunarodni pokret Crvenog križa i Crvenog polumjeseca provodi aktivnosti kako bi odgovorio na posljedice – ljudske žrtve i opasnosti koje prijete lokalnim zajednicama zbog zagađenih površina. Aktivnosti obuhvaćaju edukaciju o opasnostima od mina, programe kojima se ugroženom stanovništvu osiguravaju alternativne mogućnosti osiguranja egzistencije i mogućnosti fizičke rehabilitacije.
Tijekom održavanja Prve pregledne konferencije, održat će se i radionica u organizaciji Hrvatskog Crvenog križa, Norveškog Crvenog križa i Međunarodnog odbora Crvenog križa čiji je cilj nacionalnim društvima Crvenog križa i Crvenog polumjeseca iz zemalja koje nisu stranke Konvencije pružiti podršku u promicanju pristupanja Konvenciji. Hrvatska je ratificirala Konvenciju 5. lipnja 2009. godine.