Izbjeglice i migranti već neko vrijeme ne pristižu u zimski tranzitni centar u Slavonskom Brodu zbog restriktivnih procedura koje su tijekom veljače uvedene na granicama duž migrantske rute, međutim tamo se i dalje predano radi. „Centar više nije tranzitni nego je zapravo prihvatni i smještajni centar jer se u njemu nalazi nekoliko stotina izbjeglica i migranata. To su uglavnom obitelji, a ima i samaca. Svi oni ovdje sada borave dulje, točnije danima, a to znači da smo se i mi morali prilagoditi takvim uvjetima“, pojašnjava Ivan Usmiani, voditelj operacije Hrvatskog Crvenog križa.
Sve donedavno izbjeglice i migranti u Hrvatskoj su se zadržavali svega nekoliko sati, ali sada su okolnosti promijenjene jer nastavak puta migrantskom rutom prema drugim zemljama EU nije više moguć. „Mi smo sada tim ljudima na usluzi 24 sata. Promijenjena im je prehrana, jedu kuhano i raznoliko, pazi se na higijenu, a iznimno važnom pokazuje se i psihosocijalna podrška“, navodi Usmiani.
Kako kaže, volonteri Crvenoga križa nastoje olakšati boravak svim ljudima koji se nalaze u centru u Slavonskom Brodu: „Organiziramo im različite aktivnosti. Primjerice, za djecu se organiziraju igraonice, puno se razgovara s ljudima, nekima samo treba topla riječ… Nastojimo im pokazati da smo tu za njih. Trenutno je u pripremi društvena prostorija u kojoj će biti i televizor.“
Zanimljivo je i da se izbjeglice i migranti sve više uključuju u organizaciju dnevnog života pa nije rijetkost vidjeti da se uključuju u čišćenje centra te druge korisne aktivnosti. Usto, sami znaju kreirati određene aktivnosti što im pomaže da se nose s neizvjesnošću i frustracijom zbog teške situacije u kojoj se nalaze.
U centru u Slavonskom Brodu dnevno radi oko 200 volontera i djelatnika Hrvatskog Crvenog križa, odnosno oko 50 ljudi u jednoj smjeni. I dalje je aktivna Služba traženja HCK koja radi na obnavljanju obiteljskih veza i spajanju članova obitelji koje su razdvojene tijekom migrantskog puta. Podsjetimo, tijekom izbjegličke krize u Hrvatskoj HCK je spojio više od 1500 razdvojenih obitelji.
Iako su okolnosti u prihvatnom centru promijenjene, suradnja Hrvatskog Crvenog križa s državnim institucijama, ali i ostalim nevladinim i međunarodnim organizacijama, nije se promijenila. Međusobno nadopunjavanje u obavljanju aktivnosti je konstanta, a sve u cilju da se ljudima koji bježe od rata i proganjanja osiguraju osnovni uvjeti za život dostojan čovjeka.