07.10.2021.
Svako podrthavanje tla, uznemiri građane diljem Hrvatske i izazove strah i stres. Dobra informiranost i znanje u ovakvim situacijama mogu biti od velike pomoći stoga vas podsjećamo kako se ponašati prije, za vrijeme i nakon potresa.
PRIJE POTRESA
Pripremite dom
Vodite računa da je važno znati gdje se nalaze glavne sklopke za struju, ventili za vodu i plin te kako se zatvaraju. Iznimno je važno i da u svojemu domu sanirate neispravne cijevi i instalacije. Potrebno je fiksirati namještaj i sve ostalo u vašemu domu što se prilikom potresa može gibati i pasti na vas i vaše ukućane. Neka ormarići s posuđem, čašama i sličnim predmetima budu dobro zatvoreni.
Pronađite koliko toliko sigurna mjesta u svojemu domu
Ako dođe do potresa, nemojte trčati van. Pronađite sigurno mjesto u svojemu domu na koje se možete sakriti za vrijeme samoga potresa. Već sada otkrijte gdje su nosivi zidovi koji mogu poslužiti kao zaklon. Dobro će doći i čvrsti stol ili klupa koji vas mogu zaštiti. Ako nemate ništa od toga ili ne znate da imate, zaštitite lice i glavu rukama i prislonite se uz kut nosivog zida. Ispod okvira vrata sklonite se samo ako znate da je riječ o nosivom zidu. Izbjegavajte prozore i sve drugo od stakla, a maknite se i od namještaja koji nije dobro fiksiran. Sve što može pasti na vas, opasno je.
Evakuacijski pribor
Imajte uvijek spreman ruksak ili torbu s osnovnim predmetima koji će vam trebati u slučaju da morate napustiti dom. Na fotografiji možete vidjeti koji su to predmeti.
S članovima obitelji prije dogovorite dva mjesta za sastajanje nakon potresa. Neka jedno mjesto bude blizu vašeg doma i to na otvorenom, a drugo treba biti dalje za slučaj da se ne možete naći u blizini.
ZA VRIJEME POTRESA
U ovim trenucima ključno je ostati miran. To je teško, ali podsjetite se da vam upravo sabranost može spasiti život. Sam potres ne ubija, ali život ugrožava panično ponašanje i trčanje van ili po domu na nesigurnim mjestima. Pronađite, dakle, koliko toliko sigurno mjesto i tamo se sklonite dok potres ne prođe. Kada prođe, izađite van i to dalje od zgrada, stupova i ostalih objekata koji bi vas mogli ugroziti. Ni u kojem slučaju ne koristite dizalo!
Ako vas potres zatekne u automobilu, nipošto nemojte stati ispod mostova, podvožnjaka, u tunelima ili u blizini električnih vodova. Vozilo parkirajte na otvorenom prostoru i pazite da ne smetate žurnim službama.
NAKON POTRESA
Pripremite se za činjenicu da će tlo podrhtavati i nakon „glavnog“ potresa. Ostanite mirni. Ako je moguće, uzmite što vam je potrebno iz doma i neko vrijeme ostanite vani. Ako ima ozlijeđenih u vašoj blizini, pomozite im, ali samo ako znate prvu pomoć. Pozovite hitnu pomoć i ostale žurne službe koje mogu pomoći. Svakako pratite vijesti i upute nadležnih tijela i klonite se glasina kojima je isključivi cilj širiti paniku.
KAKO SE NOSITI SA STRESOM NAKON POTRESA
Potrese nažalost ne možemo ni predvidjeti, ni spriječiti, ali ono što možemo je brinuti o sebi i svojim bližnjima. U nastavku donosimo nekoliko preporuka kako se nositi s posljedicama potresa.
Važno je zapamtiti da je u ovakvim situacijama strah prirodna i normalna reakcija. Narušen nam je osjećaj sigurnosti i brinemo se da će se potres ponoviti. Osim straha, uznemirujući događaji mogu izazvati i druge reakcije koje, u većoj ili manjoj mjeri, utječu na naše tijelo, misli, osjećaje, ponašanja. Ne postoji čarobna formula koju možemo upotrijebiti kada smo pod stresom ili kada se osjećamo loše. Svatko od nas će se drugačije nositi sa situacijom koja se dogodila. Ipak, u takvim situacijama postoje smjernice o onome što nam obično pomaže:
- Prisjetimo se prijašnjih situacija i što nam je tada pomagalo. To može biti razgovor s prijateljima, obitelji, šetnja prirodom, molitva, fizička aktivnost, vježbe disanja...
- Pomoć drugima, posebno starijim članovima zajednice ili onima koji su posebno ranjivi (starije osobe, djeca, osobe koje su ranije bile izložene traumatskim iskustvima ili imaju teškoće mentalnog zdravlja,…)
- Puno toga u ovoj situaciji ne možemo kontrolirati, ali se možemo usmjeriti na one stvari koje jesu pod našom kontrolom, primjerice, na koji način ćemo provoditi svoje (slobodno) vrijeme
- Pratiti provjerene izvore informacija (poput objava Ravnateljstva civilne zaštite, lokalnih stožera civilne zaštite, službenih stranica u vašem mjestu stanovanja,…)
Zapamtite: neugodne misli, osjećaji i ponašanja normalne su reakcije na neugodne događaje te se mogu javiti neposredno nakon uznemirujućeg događaja ili kasnije, kada se sve smiri i šteta već bude sanirana.
Ukoliko vas reakcije koje imate toliko ometaju da ne možete svakodnevno funkcionirati, razgovarajte s osobom od povjerenja ili se obratite vašem obiteljskom liječniku. Za podršku i informacije o dostupnim uslugama Crvenog križa možete se obratiti vama najbližem društvu ili na e-mail
psp@hck.hr
Ispišite stranicu