Gradsko društvo Crvenog križa Vinkovci je u suradnji s Ligom protiv raka Vinkovci za svoje mlade članove/ice organiziralo 15. travnja 2015. predavanja i vježbe po programu „Corpus Mysticum - Svijest o grudima / samopregled dojke“ koje su održali dr. Ana Štanfel, spec. kirurgije, dr. Sanja Gali, spec. epidemiologije, i doc.dr.sc. Dražen Švagelj, spec. patologije.
Dr. Švagelj rekao da je cilj programa „Corpus Mysticum“, koji Liga protiv raka Vinkovci i Gradsko društvo Crvenog križa Vinkovci zajednički provode od 2004. godine, edukacija, prevencija i rano otkrivanje rizičnih skupina i raka dojke u ženskoj populaciji, iako su po statistikama i muškarci zastupljeni s 1% u ukupnom broju oboljelih od raka dojke. Pošto 90% karcinoma bolesnice same otkriju, provođenjem redovitog i pravilnog samopregleda povećava se vjerojatnost rane detekcije i uspješnijeg tretmana raka dojke.
Dr. Gali je naglasila da je rak dojke najčešći oblik malignih oboljenja (22,9%) i najčešći uzrok smrtnosti među zloćudnim bolestima ženske populacije (13,7%). Rak dojke nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva, te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Čimbenici rizika su: dob, prva menstruacija prije 12. godine života menopauza iza 50. godine, nerađanje ili rađanje iza 30. godine, pozitivna obiteljska anamneza, pretilost, nezdrave životne navike.
Dr. Štanfel je istaknula da detekcija i dijagnostika raka dojke u ranoj fazi bolesti (lokalizirani tumor veličine do 2 cm) omogućuje pravovremeni tretman, manju vjerojatnost širenja malignog procesa na druge organe, te manju stopu smrtnosti. Samopregledom se upoznaju osobine normalnog tkiva dojke i lakše uočavaju promjene koje bi mogle ukazivati na tumor. Samopregled je potrebno vršiti svaki mjesec između 5. i 10. dana ciklusa, brojeći od prvog dana menstruacije počevši ulaskom u pubertet, svaki mjesec, pa i za vrijeme trudnoće.
Na kraju programa održane su i vježbe vizualnog i manualnog pregleda strukture i izgleda dojke dojki na silikonskim modelima metodom palpacije. Stečena znanja mladi humanitarci su primijenili na Sajmu zdravlja, gdje su zainteresiranima demonstrirali metode ranog otkrivanja raka i dijelili zdravstvene publikacije.