Mladi Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci sudjelovali su proteklog vikenda na Svjetskom skupu Mladih Crvenog križa u talijanskim gradovima Solferinu i Castiglioneu.
Svake godine krajem lipnja Međunarodni odbor Crvenog križa i Talijanski Crveni križ organiziraju ovaj skup odajući na taj način počast mjestu gdje je prije 156 godina nastala plemenita ideja Crvenog križa. Nakon samo šesnaest sati bitke kod Solferina 24. lipnja 1859. u kojoj se međusobno borilo ukupno 300.000 vojnika carske Austrije i francusko-sardinijskog saveza, bilo je čak 40.000 mrtvih i ranjenih kojima nitko nije pomagao. Zgrožen prizorom umiranja, švicarski trgovac Henry Dunant, koji se slučajno našao na poprištu bitke, organizirao je crkvi u Castiglioneu pružanje pomoći umirućima i ranjenicima, bez obzira kojoj strani u sukobu pripadali.
Središnja manifestacija Svjetskog skupa Mladeži Crvenog križa je tradicionalna Fiaccolata (Bakljada), procesija u kojoj noseći baklje sedamnaest kilometara dugim putem od Solferina do Castiglionea sudjeluju mladi humanitarci. Na ovogodišnjoj Fiaccolati se 20. lipnja okupilo čak 15.000 mladih iz cijeloga svijeta, a iz Hrvatske je osim 52 Vinkovčana, sudjelovalo i 48 mladih Crvenog križa iz Istarske županije, te 7 Osječana koji su pomagali organizatorima kao članovi radne ekipe. Članovi Mladih Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci su po deveti put sudjelovali na ovom svjetskom skupu, a s ukupno 52 člana bili su i najbrojnija, ali i najraspjevanija skupina iz jednog grada.
Vinkovce su predstavljali članovi po tri prvoplasirane ekipe u kategorijama osnovnih i srednjih škola s natjecanja Mladih GDCK Vinkovci sa svojim mentorima: OŠ Stjepana Antolovića Privlaka, OŠ Bartola Kašića Vinkovci i OŠ Tordinci, Gimnazija M.A.Reljkovića, Zdravstvena i veterinarska škola dr. Andrije Štampara i Tehnička škola Ruđera Boškovića, te najaktivniji članovi Kluba Mladih Crvenog križa Vinkovci. To im je nagrada za cjelogodišnji humanitarni rad, ali i najbolja motivacija za nastavak predanog humanitarnog rada.
Na otvaranju ovogodišnje Fiaccolate u Solferinu prvu baklju humanosti, zastave Crvenog križa, Crvenog polumjeseca i Crvenog kristala, te transparente s temeljnim načelima Međunarodnog pokreta Crvenog križa: humanost, neutralnost, nepristranost, neovisnost, dragovoljnost, jedinstvo i univerzalnost, su s Memorijalnog polja Crvenog križa unijeli su migranti iz afričkih zemalja koji su kroz programe Talijanskog Crvenog križa integrirani u zajednicu. Time je Crveni križ želio simbolično ukazati na probleme migranata koji napuštaju svoje matične države zbog rata, rasne diskriminacije, političkog progona ili ekonomskih razloga, tražeći bolji život tisućama kilometara daleko od svog doma.
Potom su plamenom humanosti upaljene baklje svih sudionika koji su u procesiji krenuli istim putem kao i ranjenici nakon bitke davne 1859. godine. Praćeni pljeskom i odobravanjem stanovnika obližnjih mjesta koji su ispred svojih zastavama Crvenog križa okićenih kuća pozdravljali plamenu rijeku humanosti sazdanu od 15.000 baklji koja je te subotnje večeri vijugala preko brežuljaka i dolina sjeverne Lombardije, mladi su u ponoć stigli na cilj u Castiglioneu, gdje su uživali u posebnom programu svjetske manifestacije koja je pod jednom idejom i pod jednom zastavom okupila budućnost Međunarodnog pokreta Crvenog križa.