Azil i migracije

Hrvatski Crveni križ, Nacionalno društvo Crvenog križa Republike Hrvatske, u skladu sa svojim humanitarnim mandatom i osnovnim načelima, provodi programe pomoći i zaštite tražitelja međunarodne zaštite i osoba pod međunarodnom i privremenom zaštitom, i drugim migrantima u potrebi, u suradnji i uz podršku Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) i Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR), te drugih nadležnih institucija i udruga civilnog društva.

Osnovu za rad Crvenog križa s tražiteljima međunarodne zaštite i osobama pod međunarodnom  i privremenom zaštitom i drugim migrantima u potrebi donose osnovna načela Pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca i Migracijska politika Međunarodne federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.



Kao član Međunarodne federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Hrvatski Crveni križ naglašava važnost osiguravanju pristupa i pružanju humanitarne pomoći svim ranjivim skupinama migranata, bez obzira na njihov status, poštujući njihovo dostojanstvo i pravo na različitost, te potičući njihovo socijalno uključivanje i integraciju u društvo.

U Službi za zaštitu migranata ustrojena su tri odjela: Odjel za pomoć migrantima, tražiteljima azila i raseljenim osobama, Odjel za integraciju osoba pod međunarodnom i privremenom zaštitom i Odjel za programe prevencije trgovanja ljudima i psihosocijalnu podršku.

Suradnja s UNHCR-om

Suradnja Hrvatskog Crvenog križa kao provedbenog partnera  UNHCR-a  u području pružanja podrške tražiteljima međunarodne zaštite započela je 2003. godine, kada je uspostavljeno prvo prihvatilište za tražitelje međunarodne zaštite u Šašnoj Gredi. Suradnja se nastavila i  nakon preseljenja prihvatilišta u Kutinu te u Zagreb (hotel Porin). Aktivnosti tadašnjih projekata bili su usmjereni na pružanje psihosocijalne podrške kao i na podršku u organizaciji svakodnevnog života tražitelja međunarodne zaštite u prihvatilištu.

S povećanjem broja odobrenih međunarodnih zaštita, ukazala se potreba za podrškom osobama tijekom perioda integracije, odnosno nakon napuštanja prihvatilišta te se suradnja proširila na aktivnosti su sve više bile usmjerene na integraciju osoba pod međunarodnom zaštitom,  posebno nakon 2011. godine. Fokus je bio na individualnoj pomoći, savjetovanju, administrativnoj pomoći prilikom ostvarivanja njihovih prava I psihosocijalnoj podršci.  Radilo se i na senzibilizaciji lokalne zajednice te prevenciji ksenofobije.

U okviru projekta „Access to Protection for Asylum Seekers and Refugees in Croatia“ koji se implementira tijekom 2023. godine, aktivnosti su usmjerene na podršku integraciji izbjeglica što obuhvaća osobe pod međunarodnom zaštitom i raseljene osobe iz Ukrajine; aktivnosti vezane uz redovne posjete  Prihvatnim  i tranzitnim centrima za strance u Ježevu, Trilju i Tovarniku; te aktivnosti vezane uz podršku djeci bez pratnje.
Projektnim aktivnostima podrške integraciji izbjeglica s naglaskom na raseljene osobe iz Ukrajine, teritorijalno su pokrivene Osječko-baranjska županija, Ličko-senjska županija, Zagrebačka županija i Grad Zagreb. Posjete mobilnog tima koji pruža podršku djeci bez pratnje organiziraju se u sve ustanove gdje su smještena djeca bez pratnje.
 

 

Vezane vijesti

Mentalno zdravlje u kriznom odgovoru: Jačanje kapaciteta na međunarodnom treningu u Kopenhagenu
22.11.2024.
Trening je okupio tridesetak sudionika iz nacionalnih društava Crvenog križa diljem Europe
Kestenijada za tražitelje međunarodne zaštite u zagrebačkom prihvatilištu
22.10.2024.
Većina korisnika prvi je puta probala pečeno kestenje i oduševila se ovom jesenskom delicijom
Europski dan suzbijanja trgovanja s ljudima : Svake godine više od 30 osoba u Hrvatskoj postane žrtvama trgovanja ljudima
17.10.2024.

U Europskoj uniji više od 10 000 ljudi godišnje postane žrtvama trgovanja ljudima od čega su oko 63 posto žene i djevojčice
 
Hrvatski Crveni križ okupio predstavnike 40 zemalja na sastanku mreže za mentalno zdravlje
16.10.2024.
U Petrčanima su se okupili stručnjaci iz nacionalnih društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, kao i Međunarodna Federacija Crvenog križa i Crvenog polumejseca, Međunarodni odbor Crvenog križa, Referentni centar za mentalno zdravlje i psihosocijalnu podršku te Europski ured Crvenog križa
U Dugavama otvorena izložba slika i crteža tražiteljice međunarodne zaštite
11.10.2024.
Hadise Safari je ovo prva samostalna izložba u Republici Hrvatskoj, nakon održane skupne izložbe radova tražitelja međunarodne zaštite ranije ove godine
Kontakt
Azil i migracije